Współpraca
Masz pomysł na wykorzystanie portalu eziny? Pisz do mnie!

Blog

eZiny - strefa wysokiej grywalności

Pomoc dla początkujących

plemiona_chat100100Na początku potrzebujesz przede wszystkim surowce. W tartaku produkowane jest drewno, w cegielni glina, a w hucie żelaza żelazo. Im bardziej rozbudujesz dany budynek, tym większa produkcja. W pierwszych dniach zaleca się rozbudowę produkcji.

Obok produkcji surowców powinieneś również zapobiegać ich plądrowaniu. W czasie napadu twoje surowce mogą łatwo paść łupem agresora, więc powinieneś temu jakoś zapobiec. Pomocny jest tutaj schowek. Im wyższy poziom rozbudowania schowka, tym więcej surowców możesz w nim przed obcymi wojskami schować. Powinieneś robić
z tego użytek, jeżeli w twoim sąsiedztwie są silni gracze. Powinieneś również rozbudować mur. W początkowej fazie nawet kilka poziomów może przysporzyć wrogowi mnóstwa szkód.

Jeżeli podstawowa produkcja już jest rozbudowana, możesz szkolić wojska i handlarzy. W koszarach (wymagany jest ratusz na poziomie 3) możesz szkolić pikinierów. Wprawdzie nie są oni przeznaczeni do napadów, jednakże słabi gracze mogą za ich pomocą zdobyć surowce.

Kto chce się skupić na handlu, powinien rozbudować rynek (wzmagany jest ratusz na poziomie 3 i spichlerz na poziomie 2). Na rynku widzisz, jakie surowce można zamienić
w wioskach sąsiadów. W ten sposób możesz się pozbyć surowca, którego masz w nadmiarze. Oczywiście możesz również na rynku umieszczać własne oferty. Miej jednak na uwadze, że na rynku rozbudowanym na poziomie 1 masz tylko jednego handlarza.

Powinieneś zostać członkiem jakiegoś plemienia. Razem można się lepiej bronić lub handlować. Dodatkowo możesz poznać kilka miłych osób…”

Teraz chciałbym przedstawić trochę inną technikę – według mnie lepszą, wydajniejszą i zapewniającą lepszy rozwój.

Przez pierwszych pięć dni trwa okres ochronny. Tak więc przez te dni inwestuj w budynki produkujące surowce (tartak, cegielnia i huta żelaza).

Możesz oczywiście w międzyczasie rozbudować spichlerz (tak o dwa poziomy) i zagrodę na 2 poziom. Kiedy będziesz miał wszystko na co najmniej 5 poziomie (oczywiście to jest słabe zaplecze – powinieneś mieć tak około 8 ) możesz zabrać się za budowę koszar (wymagany ratusz na poziomie 3 ).

Oczywiście jeżeli koło siebie masz bardzo mocnych graczy to postaraj się
z tymi najbliższymi i najmocniejszymi podpisać sojusze.

W koszarach zróbcie tak z 20 pikinierów i zacznijcie farmić słabszych graczy.

Nie są to jednostki dobre do farmingu, ale można nimi na początku atakować. Będą Ci się często pojawiać sytuacje kiedy budynki będą tanie, a będą się długo budować.

Wtedy na noc zostawiaj budowę a za resztę surowców buduj wojsko. Na razie produkuj tylko pikinierów i mieczników.

Toporników na tym etapie nie ma co odkrywać. Chyba, że masz nadmiar surowców i za mało miejsc w zagrodzie na wojsko to możesz odkryć. Musisz jak najszybciej zdobyć dużo farm. Dzięki temu będziesz miał stały napływ surowców.

Im więcej farm tym więcej wojska musisz posiadać żeby wysyłać na wszystkie na raz. Jeżeli nie jesteś farmiony to raczej nie rozwijaj schowka – marna strata czasu i surowców. Mur rozbuduj na wszelki wypadek na 5 poziom. Jeżeli jesteś farmiony to na więcej poziomów.

Teraz rozbuduj jak najszybciej ratusz na 10 poziom. Będziesz mógł szybciej budować budynki. Koniecznie odkryj zwiadowców – czasami okazuje się, że wioska, która ma bardzo dużo punktów nie ma dużo wojska czyli jest to dla nas potencjalny cel. Zeskanuj pobliskie wioski.

Może odkryjesz nowe farmy. Postaraj się też w miarę szybko odkryć lekką kawalerię. Porusza się o wiele szybciej od piechoty i zabiera dużo surowców. Kiedy już będziesz miał odkrytą buduj tylko ją. Czasami możesz dobudować trochę pików i mieczy do obrony i tak z 60 toporników do ataków na bliższe wioski.

Jeżeli już będziesz miał zapewnioną obronę i farmy znów zacznij inwestować w sferę ekonomiczną. Do momentu, w którym osiągniesz około 1100 punktów używaj tego schematu: farming, budowanie ekonomii, rozbudowa wojska ofensywnego i defensywnego z pozostałych wieczorami surowców oraz oczywiście systematyczne rozbudowywanie zagrody
i spichlerza. Od 1100 punktów – kiedy będziesz miał już zapewniony stały dopływ surowców (z farm i budynków) zacznij budować jeszcze więcej wojska.

Przede wszystkim odkryj zwiad na 3 poziom i zrób około 200 zwiadowców. Zacznij skanować wszystkie wioski – te, które są daleko i te, które są blisko. Musisz się rozpoznać w terenie. Jeżeli jakiś gracz się zdenerwuje powiedz, że tylko dla własnego bezpieczeństwa sprawdzasz kto ile ma wojska, ale nie chcesz atakować.

Następnie zbuduj sobie warsztat na 2 poziom i zbuduj 80 taranów i 60 katapult. Ilość wojska, o którą powinieneś powiększyć swoje obecne zasoby zależy od tego ile wojska mają Twoi sąsiedzi. Musisz mieć tyle, żeby nikt nie mógł Ci zagrozić. Rozbuduj w międzyczasie jeszcze po 3-4 poziomy kopalni i mur na 10 poziom.

Znajdź sobie jakąś wioskę w okolicy, która ma dużo punktów i zacznij ją stale skanować. Tylko nie bierz sobie na cel wiosek, które są w mocnych sojuszach. Chyba, że jesteś w lepszym. W końcu gdy osiągniesz około 2200 punktów trzeba zabrać się za przygotowania do podboju następnej wioski. Najpierw rozbuduj ratusz na 20 poziom. Następnie rynek na 10 – zacznij handlować – może Ci to bardzo pomóc.

A samym końcu kuźnię na 20. Potem tylko zbuduj pałac. Teraz bardzo ważna faza podbijania wioski. Szlachcica buduj tylko wtedy kiedy nie jesteś atakowany – jest to druga jednostka. Zbuduj tyle wojska żeby spokojnie rozwalić wojsko obrońcy. Najlepiej podbijać wioski w nocy.

Tak żeby gracz nie mógł napisać do sojuszu. I postaraj zrobić się to na raz. Czyli siedzieć tak długo aż wioska będzie podbita. Kiedy już wszystko zrobisz po prostu pojedź szlachcicem kilka razy i wioska będzie Twoja.

Jeżeli wszystko zrobiłeś odpowiednio powinieneś być na prawdę mocny. Pamiętaj tylko żeby nie lecieć na początkuw punkty.

Nie buduj zbędnych budynków. Bardziej przydadzą Ci się budynki produkujące surowce i wojsko.

Zostaw komentarz